همانطور که میدانیم مهمترین اقدام در خصوص ساخت و ساز داشتن یک نقشه ی ساختمانیه خوب است، پس در قدم اول طراح مناسب خود را پیدا کنید، طراح و معماری که شما و خواسته هایتان را درک کند. برای طراحی پلان معماری و یک نقشه ی خوب ساختمانی صرفا رعایت ضوابط و مقررات نمیتواند تامین کننده ی خواسته های یک کارفرما باشد، بنابر این لازم است معمار طی یک پرسش و پاسخ از کارفرمای خود خواسته های ایشان را بطور کامل یادداشت و در طراحی خود لحاظ نماید.
برای درک این موضوع یک مثال از یک پروژه ی واقعی طراحی را با هم بررسی میکنیم:
کارفرمایی برای زمین مستطیل شکل خود مراجعه میکند، ابتدا لازم است که برای شروع بررسی ها، دستور تهیه نقشه و نقشه ی هوایی ملک را داشته باشیم، با توجه به این دو مورد میتوانیم موقعیت ملک اعم از جهت دسترسی ها و گذرهای اطراف زمین، ابعاد و زوایای زمین و همچنین عرض و طول زمین را بررسی نماییم.
پس از بررسی این موارد، کارفرما میبایستی اطلاعاتی در خصوص اینکه اعضای خانواده چند نفر هستن و هرکدام از افراد نیاز به چه فضایی با چه مشخصاتی دارند به طراح اعلام مینماید.
در این پروژه زمین مستطیل شکل به ابعاد 10.35 * 28.50 متر طول میباشد.
در ابتدا 60 درصد مساحت را جهت ساخت (این عدد متغیر طبق ضوابط هر استان میباشد، به طور مثال طراحی نقشه و پلان در اصفهان طبق 60 درصد + 1.2 لحاظ میشود)
پس از بدست آوردن ابعاد و تعداد طبقات خواسته های کارفرما که بدین ترتیب بود را در نظر میگیریم:
داشتن سه اتاق خواب مجزا با ابعاد استاندارد که دو اتاق برای کودکان و یک اتاق بعنوان اتاق مستر برای والدین
آشپزخانه در محلی قرار گیرد که بسمت حیاط دید و نور طبیعی داشته باشد.
تراس دلباز با ابعاد مناسب بعنوان عصرانه خوری
داشتن فضایی بعنوان مطبخ یا آشپزخانه ی دوم
تعبیه ی فضایی بعنوان نشیمن و تماشای تلویزیون و بازی فرزندان بصورت مجزا از سالن پذیرایی
این موارد تماما خواسته های کارفرما هستن، اما وظیفه ی یک معمار بعنوان شخصی که قرار است این فضاها را طراحی و چیدمان کند چیست؟
جهت خواندن ادامه مطلب وارد این لینک شوید.